شهرک خاوران، یک شهرک مسکونی در تبریز می باشد که قرار است تبدیل به یکی از مدرن ترین و مجهزترین شهرک ایران شود. در این شهرک پروژه های بسیار زیادی در جریان است که هر کدام در نوع خود خاص و بی نظیر هستند. در این مقاله قصد معرفی این شهرک و همچنین پروژه هایی که در شهرک خاوران تبریز در جریان است را داریم. با ما همراه باشید تا کمی با این شهرک تبریز ، که در آینده به عنوان یک شگفتی یاد می شود بیشتر آشنا شویم.

شهرک خاوران تبریز

شهرک خاوران در کلان شهر تبریز در منطقه 9 شهرداری تبریز واقع شده است. با توجه به اینکه این شهرک قرار است تبدیل به یکی از مهم ترین و مدرن ترین شهرک های ایران شود، لذا برای رسیدن به همین هدف پروژه های عظیمی از سال 1389 در حال اجراست. ساخت و ساز در این منطقه از سال 1389 شروع شده است و همچنان نیز ادامه دارد.

این شهرک تقریبا 820 هکتار است و با توجه به اخبار منتشر شده، پیشبینی می شود که 160 هزار نفر در شهرک خاوران اسکان داده شوند.

شهرک خاوران تبریز با بافت قدیمی شهر متفاوت بوده و بسیار پیشرفته تر و مدرن تر از هر شهری خواهد بود. برخی پروژه هایی که در این شهر جریان دارد، در نوع خود بسیار خاص و بزرگ خواهد بود.عمده این شهرک به صورت ویلا و پنت هاوس و با متراژ بالای 320متر است. جالب است بدانید که برخی پروژه های در حال اجرا در این شهرک برای اولین بار در ایران و جهان به مرحله اجرایی در می آید که در ادامه مقاله با این پروژه ها نیز آشنا خواهید شد.

شهرک خاوران به صورت بسیار مدرن و حرفه ای ساخته می شود که در ادامه به بخشی از پروژه های این  شهرک اشاره می شود.

 

کمربند سبز، پروژه ای برای یک آب و هوای خوب

یکی از پروژه هایی که در شهرک خاوران پیاده سازی می شود، پروژه کمربند سبز است. در شهرهای مدرن و شهرک های پیشرفته، پروژه کمربند سبز جهت مهار گرد و غبار و مشکلات آب و هوایی اجرایی می شود. ایده کمربند سبز در شهرها بیشتر برای مبارزه با مشکلاتی نظیر گرد و غبار، بادها و آلودگی هوا و …اجرایی می شود.

شهرداری منطقه 9 تبریز نیز اقدام به اجرایی کردن این پروژه در شهرک خاوران کرده است.کمربند سبز در مساحتی تقریبا 10 هکتار در اطراف شهرک خاوران ایجاد خواهد شد. این پروژه کمک بسیار زیادی در مهار گرد و غبار، مشکلاتی ناشی از بارش های فراوان و … می کند.

پروژه کمربند سبز در اردیبهشت ماه 1390 اجرایی شد. با این پروژه در این مساحت، دیگر نگرانی بابت الودگی هوایی در این شهرک نخواهیم داشت. و همین پروژه تا حد بسیار زیادی مشکلات ناشی از گرد و غبار و طوفان و آلودگی ها را کاهش می دهد.

 

پروژه بی نظیر پارک آبی شهرک خاوران

وقتی صحبت از شهرک خاوران به میان می آید، بی انصافی است که سخنی از پروژه عظیم پارک آبی خاوران گفته نشود. پروژه ای که در دی ماه 1394 وارد فاز اجرایی شد. پارک آبی خاوران، یک مجموعه بسیار بزرگ و عظیم است که برای ساخت آن از شرکت های معتبری چونwhite water و برخی شرکت های ترکیه ای مشاوره گرفته شده است. شرکتی که بسیاری از تجهیزات پارک آبی های دنیا را تامین می کند. مساحتی که برای پارک آبی شهرک خاوران در نظر گرفته شده است تقریبا 40000 هکتار است.

بخش عمده این مساحت صرف ساخت و احداث بزرگ ترین پارک آبی سرپوشیده ایران می شود. بخش دیگری از این مساحت هم صرف تاسیس هتل پنج ستاره، سالن همایش، شهربازی، امکانات رفاهی و … می شود. پارک آبی شهرک خاوران یکی از عظیم ترین و بهترین پروژه های این

پروژه پارک آبی خاوران یکی از پروژه های بسیار عظیم و کامل این شهرک می باشد که در دی ماه 1394 وارد فاز اجرایی شد. پارک آبی خاوران یک مجموعه بسیار بزرگ در مساحتی تقریبا 40000 متر مربع در شهرک خاوران است. بخش عمده این پروژه به احداث سرزمین دنیای موج خاوران به صورت سرپوشیده اختصاص داده خواهد شد. بخش دوم این پروژه نیز به احداث مسجد آبی، هتل پنج ستاره و امکانات رفاهی و تفریحی دیگر اختصاص داده خواهد شد.

در معرفی شهرک خاوران همین بس که بگوییم شاید یک شگفتی بسیار بزرگ و عالی خواهیم بود. شگفتی که در لقب شهر اولین ها را بار دیگر بر سر زبان ها خواهد انداخت.

برج خاوران

بزرگترین برج ایران در 65 طبقه در این منطقه احداث خواهد شد.بزرگ ترین و در عین حال مدرن ترین آسمان خراش ایران! این برج شامل مراکز تفریحی، خرید، اداری،شهر بازی، هتل و خدمات و… خواهد بود. بودجه مورد نظر این پروژه تقریبا 24 هزار میلیارد ریال می باشد که بخشی بزرگ آن را یک شرکت سرمایه گذاری خارجی تامین خواهد کرد و بخش دیگر را شهرداری تبریز بر عهده خواهد گرفت.

 

مسجد آبی خاوران

شهر تبریز، یک شهر مذهبی و شیعه می باشد. شهری که از دیرباز تاکنون مهد شیعه و فیروزه جهان اسلام بود. برای همچنین شهری، یک مسجد مردن و عالی با معماری خاص می تواند نماد شگفتی باشد.

مسجد آبی خاوران بر همین اساس ساخته خواهد شد. مسجد آبی که 90 درصد از آب تشکیل شده است. مناره ها، دیوارها، ستون ها و … با نشانه های مختلف اسلامی ساخته می شوند. در این مسجد 14 ستون به نشانه 14 معصوم خواهد بود. همچنین هنگام اذان فواره های اطراف با ارتفاع بسیار بلند شروع به فوران خواهد کرد. مسجدی که اگر بگوییم زیباترین مسجد ایران خواهد شد دروغ نگفته ایم.

این مسجد برای اولین بار در جهان تاسیس خواهد شد. یک مسجد آبی جذاب و دوست داشتنی.

نقشه و استارت این مسجد در تیر ماه 1390 زده شد. تمام بخش های این مسجد در مساحت 124هزار متر مربع ساخته خواهد شدم. بیایید کمی منتظر باشیم. تا یک شگفتی بزرگی در تبریز اتفاق بیافتد.

پل خلعت پوشان شهرک خاوران

پل خلعت پوشان شهرک خاوران، از جمله پروژه های کلانی است که برای متصل کردن میدان بسیج تبریز به خاوران در سال 1397 کلید خورده است. اعتبار تقریبی این پروژه 24 میلیارد می باشد.

پروژه های نام برده شده هر یک به گونه ای در مدرن شدن و پیشرفته شدن شهرک خاوران کمک می کند. شهرکی که قرار است نماد تبریز شود. شهرکی که به جرات می توانیم بگوییم آبروی ایران خواهد شد و تبریز را به شهر آرزوها و زیبایی ها تبدیل خواهد کرد.

منبع: سایت شهرک خاوران

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]